top of page

5 błędów jakie pozwoli wykryć badanie zagęszczenia podbudowy?

Zaktualizowano: 3 kwi 2023


Badanie zagęszczenia podbudowy wykonuje się najczęściej za pomocą lekkiej płyty dynamicznej. Czas trwania badania to około 15 min a jego koszt to 500-700 zł. Powstaje pytanie czy warto go zlecać kiedy wykonawca twierdzi, że widzi z doświadczenia, że podbudowa jest dobrze zagęszczona? Okazuje się, że warto, bowiem koszt w skali inwestycji jest znikomy, a pozwoli uniknąć problemów osiadania budynku w przypadku błędów wykonawcy.
Oto w jakich sytuacjach badanie zagęszczenia podbudowy wskazuje błędy wykonawcze:


- wykonawca nie zadbał o odprowadzenie wody z podbudowy - materiał z dużą ilością wody nie będzie chciał się dostatecznie zagęścić. Mowa o sytuacji gdzie wody gruntowe z sąsiadującego terenu trafiają na naszą parcelę - wtedy nawet kilka bezdeszczowych dni nie pomoże aby grunt wystarczająco się osuszył a podbudowa zagęściła, gwarantując odpowiednie parametry wytrzymałościowe.


- wykonawca zastosował niewłaściwy materiał – jeżeli na podbudowę zostaną użyte np. wysiewki niskiej jakości z dużą ilością gliny, która zatrzymuje wodę, to mimo właściwej grubości podbudowy, badanie wyjdzie słabo co powinno być ważną informacją dla inwestora


- wykonawca niedostatecznie zagęścił podbudowę – zbyt krótkie działanie maszyny zagęszczającej lub zagęszczanie zbyt dużymi warstwami powoduje niedostateczne zagęszczenie, budowa domu na takim podłożu gwarantuje osiadanie budynku nawet o kilka centymetrów


- wykonawca nierównomiernie zagęścił podbudowę – badanie wykonuje się w narożach budynku i w środku, jeżeli jakiś bok podbudowy jest zagęszczony wyraźnie gorzej to może skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku


- wykonawca użył przemrożonego materiału na podbudowę - fragmenty lodu z przemrożonego materiału topnieją po ociepleniu, tworzą się pustki i rozpoczyna się niekontrolowane osiadanie. Skutkuje to osiadaniem podbudowy po okresie zimowym. Wszystko to mogą stwierdzić anormalnie wysokie wyniki zarejestrowane w trakcie badania lekką płytą dynamiczną.

Wielu wykonawców twierdzi, że takich błędów nie popełnia ale nawet jeżeli one się zdarzą to płyta fundamentowa je wybacza, ponieważ obciąża grunt równomiernie powierzchniowo. Naszym zdaniem w interesie wykonawcy jest sprawdzić jakość wykonania podbudowy, bowiem wszyscy jesteśmy ludźmi i nieumyślne błędy mogą się zdarzyć, a na tym etapie prac naprawy są jeszcze relatywnie tanie. Osiadanie budynku oczywiście nie spowoduje jego zawalenia ale może być irytujące.

Badanie zagęszczenia daje również pewność kierownikowi budowy, że wszystko jest dobrze wykonane, za co bierze przecież prawną odpowiedzialność.

Podsumowując, naszym zdaniem budując świadomie i jakościowo warto wykonać badanie zagęszczenia podbudowy dla dobra wszystkich zaangażowanych w proces, oczywiście z inwestorem na czele.

Comments


bottom of page