top of page

Dlaczego płyty fundamentowe będą coraz częściej stosowane w Polsce?

Zaktualizowano: 3 kwi 2023
Płyty fundamentowe wykonywane są od dziesiątek lat w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii a także wielu krajach zachodnich, jako sposób na stabilne, ciepłe i szybkie posadowienie budynku. Dzieje się tak miedzy innymi dlatego, że moda na piwnice dawno przeminęła.

Rośnie równolegle świadomość klientów na temat potrzeby dobrej izolacji termicznej i wilgociowej, które to przekładają się na niższe koszty utrzymania budynku.

Dodatkowo widoczne jest zjawisko rosnącego deficytu działek budowlanych w atrakcyjnych lokalizacjach i o dobrych warunkach gruntowych. Inwestorzy decydują się na budowę na terenach, które kiedyś traktowane były jako nieatrakcyjne z racji jakości i głębokości gruntów nośnych czy wysokich poziomów wód gruntowych. W takich miejscach klienci niemal zmuszeni są do zastosowania płyty fundamentowej, która to pozwala posadowić bezpiecznie budynek w niekorzystnych warunkach geologicznych.

Niezależnie od warunków gruntowych wiadomo również, że płyta fundamentowa gwarantuje bardziej stabilne posadowienie, ponieważ siła jaka działa na grunt ma charakter powierzchniowy a nie liniowy,- jak w przypadku tradycyjnych fundamentów. Dzięki temu klienci obserwują znacznie mniejsze osiadanie budynku w pierwszych latach jego użytkowania, co przekłada się na wyraźnie mniej zarysowań ścian budynku.

Należy również dodać, że płyta fundamentowa znakomicie wpisuje się w trend szybkiego budowania. Klienci chcą dzisiaj wystawić dom w kilka miesięcy stosując prefabrykację elementów budynku, dlatego szybkie posadowienie jest spójnym rozwiązaniem. Wykonanie tradycyjnego fundamentu zabiera 3-4 razy więcej czasu niż wykonanie płyty fundamentowej.

Na koniec warto dodać, że płyty fundamentowe są zdecydowanie cieplejsze niż tradycyjne fundamenty dzięki łatwości wykonania ciągłej izolacji termicznej pod płytą i na ścianach. Jest to odpowiedz na potrzeby budownictwa energooszczędnego, które od kilka lat popularyzuje się na świecie z racji dynamicznie rosnących kosztów energii. Coraz więcej klientów patrzy na dom nie tylko jako na swoje wymarzone lokum, a również jako na inwestycję, która będzie zwracała się poprzez bieżące oszczędności na kosztach utrzymania oraz przez rosnącą wartość jako budynek spełniający coraz to bardziej rygorystyczne wymagania techniczne.

Wszystkie te cechy płyt fundamentowych powodują, że będą one coraz popularniejsze w przyszłości, nie tylko w Polsce ale także na świecie.

131 wyświetleń

Comments


bottom of page