top of page

Jakie przewagi ma szalunek tracony SLAB SYSTEM®

Zaktualizowano: 3 kwi 2023


Slab System® to autorska forma szalunku traconego połączonego w innowacyjny sposób z opaską przeciwwysadzinową zgodnie z normą PN-EN ISO 13793. Nasz system jest wynikiem analizy konstruktorów, licznych rozmów z naszymi autoryzowanymi partnerami oraz kadrą naukową z Politechniki Białostockiej pod przewodnictwem dr hab. inż. Ireny Ickiewicz, prof. PB, która uważana jest za największą ekspertkę w temacie płytkiego fundamentowania i termiki tej przegrody. Rozwiązujemy kilka często spotykanych błędów technicznych oraz upraszczamy wykonawstwo myśląc o optymalizacji koszów budowy.Założenie podstawowe jakim się kierujemy to zastosowanie izolacji tylko z XPS. Istnieją liczne badania na temat nasiąkliwości styropianu fundamentowego EPS, która to jest znacznie większa niż polistyrenu ekstrudowanego,- potocznie nazywanego XPS. Kwestia hydroizolacji powiązana jest z izolacją termiczną bowiem nasiąknięty wodą styropian przewodzi ciepło znacznie lepiej niż XPS, stad jego izolacyjność się pogarsza. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że wytrzymałość na ściskanie EPS jest znacznie mniejsza, co z kolei wpływa na kształt struktury żelbetowej sprawiając, że staje się droższa. Oszczędność na zastosowaniu EPS zamiast XPS jest zatem iluzoryczna.


Kolejnym zagadnieniem jest kształt szalunku traconego. Zauważyliśmy dwa częste błędy wśród wykonawców.

Pierwszy polega na wkopywaniu izolacji w podbudowę pionowo, co ma stanowić szalunek i zarazem izolację dla podbudowy. Niestety mamy tutaj dwa wymiary problemu – pierwszy to kwestia konstrukcyjna dlatego, że siły jakie działają na grunt w wyniku nacisku płyty, rozchodzą się krawędziowo pod kątem około 45 st. W momencie kiedy izolacja jest wkopana pionowo w obrysie płyty w zagęszczoną podbudowę, to wykonawca nie jest w stanie zagęścić już właściwie części zewnętrznej podbudowy. W efekcie podbudowa jest istotnie osłabiona. Druga sprawa to izolacja termiczna – okazuje się, że pionowo wkopana izolacja nie zabezpiecza dostatecznie podbudowy przed przemarznięciem w przypadku gruntów wysadzinowych. Potwierdzają to obliczenia numeryczne, a także istnieją realizacje opomiarowane, gdzie empirycznie można zobaczyć jak kształtują się temperatury w podbudowie.
Drugi błąd polega na wykonaniu szalunku traconego w kształcie litery „L” i osobne włożenie pod spód skośnie płyty izolacyjnej jako opaska przeciwwysadzinowa. W tym rozwiązaniu znowu występuje wada konstrukcyjna, w momencie kiedy ta płytą izolacyjna jest wkopana za głęboko. Wyzwanie w zakresie izolacji termicznej jest takie, że w trakcie późniejszych prac często ta płyta jest poruszona i nie łączy się z izolacją pod płytą, zatem może wystąpić przemarzanie gruntu przez pojawiającą się szczelinę.


Rozwiązania budowlane jakie się sprawdzają w praktyce to takie, które są odporne na błędy wykonawcze. Wszystkie rozwiązania, które wymagają szczególnej staranności przy wykonaniu lub dalszej eksploatacji niestety szybko generują problemy.


Szalunek tracony Slab System® składa się z mechanicznie skręconych i dodatkowo sklejonych płyt z XPS. Sposób wykonania tego połączenia gwarantuje, że pionowy element jest wystarczająco stabilny aby wytrzymać napór układanego i wibrowanego betonu. Dzięki temu zbędne jest podpieranie styropianu łatami drewnianymi co oszczędza kilka godzin pracy.
289 wyświetleń

Comments


bottom of page